Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

górnik eksploatacji podziemnej

Górnik eksploatacji podziemnej - Naukę zawodu „górnik eksploatacji podziemnej” można podjąć po ukończeniu gimnazjum w zasadniczych szkołach zawodowych.
Po ukończeniu nauki absolwent może przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe a po jego zdaniu uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Po ukończeniu zasadniczej szkoły zawodowej absolwent może podjąć naukę w technikum uzupełniającym lub ogólnokształcącym liceum uzupełniającym.

Nauka trwa 3 lata. W jej trakcie odbywają się zajęcia teoretyczne z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, takich jak: budowa i eksploatacja maszyn górniczych, elektrotechnika i automatyka, eksploatacja złóż, zajęcia praktyczne, praktyka zawodowa, specjalizacja zawodowa.

Górnik eksploatacji podziemnej wykonuje prace w przodkach zgodnie z wymogami dokumentacji technicznej i instrukcjami roboczymi. Posługuje się w zależności od potrzeb narzędziami ręcznymi lub mechanicznymi. Montuje, demontuje i utrzymuje w sprawności wszelkiego typu uzbrojenie i wyposażenie wyrobisk w celu zapewnienia ciągłości ruchu kopalni. Posługuje się różnego typu wielokrążkami, windami, lewarami, zestawem narzędzi ślusarskich, siekierą, piłą. kilofem, łopatą itp.
Kontroluje bezpieczeństwo w przodku przed przystąpieniem zespołu do pracy i w trakcie dniówki. Usuwa luźne bryły skalne ze stropu. Wierci otwory strzałowe. Wykonuje operacje związane z załadowaniem materiałów wybuchowych do otworów, ich łączeniem i odpalaniem, zgodnie z metryką strzałową zatwierdzoną przez kierownika robót górniczych. Sprawdza efekty odstrzału usuwa ewentualne niewypały. Ładuje urobek oraz rozdrabnia wielkie bryły.
Zakłada obudowy tymczasowe i ostateczne oraz uzupełnia i wymienia obudowy w wyrobiskach kopalnianych w celu ich zabezpieczenia przed opadem mas i brył skalnych ze stropu.
Montuje rurociągi wodne, podsadzkowe, powietrza sprężonego, kable energetyczne i łącznościowe w szybach. Montuje, demontuje i naprawia torowiska przewozu głównego i oddziałowego. Usuwa obudowy i likwiduje wybraną przestrzeń wyeksploatowanych wyrobisk.
Bierze udział w akcjach ratowniczych i przeciwpożarowych w kopalniach oraz pełni dyżury w stacjach ratownictwa górniczego..
Praca górnika eksploatacji podziemnej odbywa się pod ziemią na różnych głębokościach. Praca wykonywana jest przy oświetleniu sztucznym, bardzo często w warunkach silnego zapylenia, nieraz stwierdza się w atmosferze obecność niebezpiecznych gazów (metan). Zależnie od miejsca pracy temperatura otoczenia jest wysoka lub niska, panuje duża wilgotność powietrza. Urządzenia wydobywcze powodują znaczny hałas i wibracje. Istnieje stałe zagrożenie życia ze strony górotworu oraz pracujących urządzeń technicznych.
Górnik eksploatacji podziemnej może podejmować pracę w przedsiębiorstwach górniczych prowadzących roboty udostępniające i przygotowawcze, kopalniach eksploatujących węgiel kamienny, kopalniach eksploatujących sole oraz rudy metali.

Nauka kierunku w wybranym województwie:

górnik odkrywkowej eksploatacji złóż DOLNOŚLĄSKIE
górnik odkrywkowej eksploatacji złóż KUJAWSKO-POMORSKIE
górnik odkrywkowej eksploatacji złóż LUBELSKIE
górnik odkrywkowej eksploatacji złóż LUBUSKIE
górnik odkrywkowej eksploatacji złóż ŁÓDZKIE
górnik odkrywkowej eksploatacji złóż MAŁOPOLSKIE
górnik odkrywkowej eksploatacji złóż MAZOWIECKIE
górnik odkrywkowej eksploatacji złóż OPOLSKIE
górnik odkrywkowej eksploatacji złóż PODKARPACKIE
górnik odkrywkowej eksploatacji złóż PODLASKIE
górnik odkrywkowej eksploatacji złóż POMORSKIE
górnik odkrywkowej eksploatacji złóż ŚLĄSKIE
górnik odkrywkowej eksploatacji złóż ŚWIĘTOKRZYSKIE
górnik odkrywkowej eksploatacji złóż WARMIŃSKO-MAZURSKIE
górnik odkrywkowej eksploatacji złóż WIELKOPOLSKIE
górnik odkrywkowej eksploatacji złóż ZACHODNIOPOMORSKIE





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie